sobota, 5 września 2009

Premiera albumu Raekwona - Only Built For Cuban Linx II


Po długich sześciu latach doczekaliśmy się kolejnego albumu Raekwona. Only Built For Cuban Linx II jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydawnictw ostatnich lat. Historia OBFCL II rozpoczęła się cztery lata temu. Oryginalnie wydanie czwartej solowej płyty Raekwona zostało zapowiedziane już w 2005 roku, a producentami wykonawczymi mieli zostać RZA i Busta Rhymes. Większość produkcji miała zostać powierzona wspomnianemu Roberotwi Diggsowi. Na początku 2006 roku Raekwon ogłosił, że prace nad albumem zostały ukończone. Niedługo potem Dr. Dre, który wyprodukował jeden z utworów mających ukazać się na płycie, zaproponował brooklyńskiemu raperowi wydanie materiału w Aftermath Entertainment, na co Raekwon The Chef przystał. W krótkim okresie czasu balon oczekiwań związany z tym albumem został napompowany do niebotycznych rozmiarów. Kolejne miesiące nie przyniosły żadnych konkretów i wynikło z tego, iż upłynie jeszcze sporo czasu przed wydaniem tego materiału.

XXL Magazine uznał OBFCL II za jeden z najbardziej oczekiwanych albumów w 2007 roku, przyznając mu 6-ste miejsce na specjalnie stworzonej liście (swoja cegiełkę niejako dołożyły do tego dwa mixtape'y Raekwona The Vatican Vol.1 & 2). Pomimo tego, iż w wielu rozmowach członek Wu-Tang Clanu ciągle powtarzał, że cały materiał przygotowany na płytę został już nagrany, to nadal nie padły żadne słowa o przewidywanej dacie ukazania się wydawnictwa. Przy okazji nagrywania w tym samym roku płyty Wu-Tang Clanu 8 Diagrams, pojawiły się poważne zgrzyty na linii The Rizza - Ghostface Killah i Raekwon. Spowodowało to, całkowitą zmianę tracklisty i zatrudnienia innych beatmakerów (ostatecznie tylko dwa bity są autorstwa RZA). W 2008 roku po niemal dwóch latach od chwili podpisania kontraktu z Aftermath Entertainment stało się jasne, że Raekwon podzieli los wielu innych raperów, którzy pomimo umowy z Dr. Dre nigdy nie doczekali się na wydanie albumów pod skrzydłami tej wytwórni.

2008 rok przyniósł w końcu wstępną datę wydania Only Built For Cuban Linx II - luty 2009 roku. Obiecano również, że tak jak miało miejsce przy klasycznym debiucie rapera z 1995 roku, duży udział przy nagraniu utworów będzie miał Ghostface Killah. Co prawda z planów wydawniczych nic nie wyszło lecz w maju b.r. w końcu doczekaliśmy się na pierwszy oficjalny singiel pod tytułem New Wu (roboczy tytuł Wu Ooh) z udziałem Method Mana i Tony'ego Starksa. Premierę OBFCL II wyznaczono na 8 września 2009 i o dziwo termin ten zostanie dotrzymany. Wydawcą albumu został label Icewater Records (założony przez Raekwona) przy współpracy z EMI. Tracklista (zmieniana kilkanaście razy i pozostająca wielką niewiadomą do ostatnich dni przed premierą, europejska wersja ma zawierać 2 bonusowe tracki) prezentuje się zachęcająco, a obecność Marleya Marla zdziwiła zapewne niejedną osobę. Szkoda, że Raekwon nie porozumiał się z RZA, ponieważ każdy solowy projekt członków Wu-Tang Clanu, który zawierał zaledwie kilka bitów autorstwa legendarnego producenta, znacznie odstawał poziomem od kultowych płyt z lat 90-tych ubiegłego stulecia.

Czy warto było czekać na Only Built For Cuban Linx II? Opinie na pewno będą podzielone, a swoją przedstawię niebawem.

PS. Oczywiście, tytuł płyty zawiera o jedno słowo więcej lecz oficjalnie nie pojawiło się tak jak miało miejsce w przypadku debiutanckiego albumu Shallah Raekwona.

Tracklista

 1. Return of the North Star feat.. Popa Wu (prod. BT) 
 2. House of Flying Daggers feat. GZA, Inspectah Deck, Ghostface Killah & Method Man (prod. J Dilla)
 3. Sonny's Missing (prod. Pete Rock)
 4. Pyrex Vision (prod. Marley Marl)
 5. Cold Outside feat. Ghostface Killah & Suga Bang Bang (prod. ATL)
 6. Black Mozart feat. Inspectah Deck (prod. RZA)
 7. The Gihad feat. Ghostface Killah (prod. Necro)
 8. New Wu feat. Ghostface Killah & Method Man (prod. RZA)
 9. Penitentiary feat. Ghostface Killah (prod. BT)
 10. Baggin' Crack (prod. Erick Sermon)
 11. Surgical Gloves (prod. The Alchemist)
 12. Broken Safety feat. Jadakiss & Styles P (prod. Scram Jones)
 13. Canal Street (prod. Icewater)
 14. Ason Jones (prod. J Dilla)
 15. Have Mercy feat. Beanie Sigel & Blue Raspberry (prod. Icewater)
 16. 10 Bricks feat. Cappadonna & Ghostface Killah (prod. J Dilla)
 17. Fat Lady Sings (prod. RZA)
 18. Catalina feat. Lyfe Jennings (prod. Dr. Dre)
 19. We Will Rob You feat. GZA, Masta Killa & Slick Rick (prod. Karim)
 20. About Me feat. Busta Rhymes (prod. Dr. Dre)
 21. Mean Streets feat. Inspectah Deck & Ghostface Killah (prod. Allah Mathematics)
 22. Kiss The Ring feat. Inspectah Deck & Masta Killa (prod. Scram Jones)


Brak komentarzy: