wtorek, 28 października 2008

NYG'z - Welcome 2 G-Dom LP


Jeżeli przypomnimy sobie poszczególne albumy Gang Starra, to zauważymy, że wśród pojawiających się na ich płytach gości, przeważają członkowie Gang Starr Foundation. Niektórzy z nich, np. Melachi The Nutcracker czy Lil Dap debiutowali akurat właśnie na albumach tego legendarnego duetu. W podsumowaniach dotyczących gościnnych udziałów raperów przy produkcjach DJ Premiera i Guru pomija się często postać Shiggy Sha, który pojawił się na najlepszym albumie Gang Starra Moment Of Truth w kawałku The Mall (nagrany także z G-Depem). Pozwoliło to mu nawiązać bliższy kontakt z Preemo, który postanowił pomóc mu w jego karierze. Shiggy Sha niedługo później założył wraz ze swoim przyjacielem, Panchim grupę NYG'z (skrót od nazwy futbolowej drużyny New York Giantz). Kiedy przygotowywali materiał na debiutancką płytę ich plany zostały pokrzyżowane ze względu na permanentne kłopoty z prawem Shabeeno (pod tą ksywą od jakiegoś czasu nagrywa Shiggy Sha). Dopiero w 2006 roku doczekaliśmy się oficjalnego albumu NYG'z - Welcome 2 G-Dom.

Welcome 2 G-Dom to album skierowany przede wszystkim do słuchaczy przepadających za cięższymi, hardckorowymi klimatami. Już po pierwszych kilku trackach wiemy, iż Welcome 2 G-Dom będzie trzymał w napięciu aż do ostatniego bębna. Nie ma tutaj miejsca na owijanie w bawełnę, zarówno Panchi jak i Shabeeno w prostych ale trafnych słowach (posłuchajcie pierwszej zwrotki w jednym z najlepszych kawałków z płyty Bow Down z udziałem Blaq Poeta) opowiadają o przede wszystkim swoim codziennym życiu. Obaj raperzy są po przejściach i wcale nie mają łatwego życia, o czym niejednokrotnie wspominają na albumie. Jednym słowem, nie jest to płyta przystępna dla wszystkich słuchaczy. Jednak dla takich utworów jak Laundry Kingz, Ya Dayz R #'d, Black Buddafly (znakomity utwór o sytuacji afroamerykańskich kobiet w społeczeństwie), Get 2 Tha Point czy G'z & Hustlaz warto odłożyć swoje przekonania co do ulicznych płyt. Wśród gościnnych występów raperów na uwagę zasługują Lil' Fame, Rave, Blaq Poet i Royal Flush. Wszyscy wymienieni na pewno nie obniżają poziomu albumu, wnosząc od siebie dobry i równy rap.

Bardzo ważną na tym albumie odgrywa produkcja z jednego prostego powodu. Obecnie ma premierę bardzo wiele mixtapów, albumów, mix-cd's, z których większość ze względu właśnie na bity są bliźniaczo podobne do siebie. Na Welcome 2 G-Dom wyróżnię przede wszystkim Emile'a oraz Kingdoma. Oboje wykonali bardzo dobrą pracę, zapodając bity do przede wszystkim 3 Man Weave (znajomy sampel, nieprawdaż?) i What Kinda Life , które są dziełem Emile'a oraz Bow Down, Black Buddafly i Laundry Kingz, które wyszło od Kingdoma. Celowo pominąłem tutaj produkcje DJ Premiera ze względu na to, iż Chris Martin za bardzo nie przemęczał się jeśli chodzi o bity na tym albumie. Już wyjaśniam dlaczego. Sampel do Giantz Tha This był już wykorzystywany wielokrotnie przez m.in. EPMD i Tha Liks (oddaję szacunek dla tych, którzy znają utwory, gdzie został użyty ten sampel). Natomiast G'z & Hustlaz to folow up do kawałka Snoop Dogga pod tym samym tytułem, a Same Team No Games oryginalnie pochodzi z The Ownerz Gang Starra. Strength oraz Get 2 Tha Point mogliśmy już usłyszeć na wcześniejszych mixtapach. Wychodzi na to, że niewiele znajdziemy tutaj nowych produkcji Preemo ale jeżeli dostajemy takie bity jak do It'z On czy do pierwszego singla Ya Dayz R #'d (pozostałymi były Welcome 2 G-Dom i Bow Down) to nie mozemy być zawiedzeni.

W tym miejscu chciałbym pozwolić sobie na pewne porównanie. NYG'z to duet mający wiele wspólnego z innym składem, dla wielu legendarnym od razu po wydaniu debiutanckiego albumu Livin Proof. Oczywiście mowa tutaj o Group Home, czyli Lil Dap i Melachi The Nutcracker. Porównanie jak najbardziej na miejscu ze względu na kilka czynników. Oba duety łączy postać DJ Premiera, który pomógł bardzo wiele zarówno dla NYG'z i Group Home (Livin Proof pozostaje do dziś jedynym albumem poza nagraniami Gang Starra, który w całości wyprodukował DJ Premier). Mogę też wymienić podobne klimaty na płytach czy chociażby tematykę poruszaną w tekstach. Dodam, że Preemo bardzo długo czekał na kolejny taki duet jak Group Home i jestem pewien, iż i w tym przypadku wiele jeszcze możemy oczekiwać po NYG'z, którzy już zapowiedzieli kolejny album.

Na koniec wspomnę o tym, że Welcome 2 G-Dom to pierwszy album (nie mylić z mixtapami jak np. Inside Lookin In), jaki zosta wydany pod skrzydłami Year Round Records (dystrybuowana przez Traffic Entertainment Group). Album jest bardzo ładnie również wydany (perfekcyjna okładka). Szkoda tylko, że jest on trudno dostępny, ponieważ zasługuje na to aby jak najwięcej słuchaczy miało go u siebie w domach.

NYG'z - Welcome 2 G-Dom LP
 1. Itz On feat. Rave 
 2. Ya Dayz R #'d
 3. Man Weave featuring Reef, Hustle & Mic Ock
 4. Laundry Kings featuring St. Laz
 5. Sufferin' featuring Rave & Fizzy Wo (of M.O.P.)
 6. Get 2 Tha Point
 7. G'z & Hustla'z featuring Rave
 8. Welcome 2 G-Dom featuring Rave
 9. What Kinda Life featuring Raw
 10. Giantz Ta Thiz
 11. Bow Down featuring Blaq Poet & Rave
 12. Broken Dreams featuringImani Montana & Versatile
 13. Raps 4 U featuring Boy Bucka & Harlem Fatz
 14. Bullseye featuring Troy Sluggs, Royal Flush, J.U.I.C.E
 15. Black Buddafly featuring Rave & Aisha 
 16. Strength


Brak komentarzy: